en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
غذاهای افغانی

غذاهای لذیذ افغانی

© 2018 My kabul. All Rights Reserved. Mykabul.com

 
 

درباره ما

ما میخواهیم که  افغانستان ما از بهترین های دنیا باشد در حالیکه واقعیت هم دارد و ما جایگاهش را بهتر از حال میکنیم، من به خودم و به بهترین تیم دنیا هم بخاطر زیبایی کشور و هم بخاطر داشتن بهترین اقتصاد دنیا فعالیت داریم و به زودی نتیجه های خیلی زیادی را نشان تان خواهیم داد

 

ارتباط با ما

 

هر نوع عکس از کابل و هر قسمت از افغانستان  دارید برای ما بفرستید تا ما به جهانیان برسانیم که افغانستان جای خیلی قشنگ است

0093 787 061 612

bakhshi@mykabul.com

آدرس ما

 

کابل، افغانستان، کلوله پشته، شمسی پلازا

 

صفحه بعدی

4018
 
 

قابلی پلو

001

لوازم نیاز برای پختن قابلی پلو

نکات مهم برای پختن قابلی پلو

 

:

پیاز را خلالی خرد کنید و با مقداری روغن سرخ کنید تا طلایی شود. سپس زردچوبه را اضافه کنید و تفت دهید. نیمی از پیاز داغ را خارج کنید و نگه دارید.
گوشت را که به قطعات 3 سانتی تقسیم کرده اید، به پیاز داغ اضافه کنید و همه طرف های آن را تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود و آب گوشت جمع شود. آب جوش اضافه کنید، حرارت را زیاد کنید تا به جوش بیاید. سپس حرارت را کم کنید، درب ظرف را ببندید و حداقل یک ساعت به گوشت اجازه پخت دهید تا نیم پز شود. یک ربع تا نیم ساعت قبل از پخت کامل گوشت، به آن نمک اضافه کنید و اجازه دهید تا گوشت کاملا بپزد تا آب آن خیلی کم شود یا کامل جمع شود

در فاصله ای که گوشت می پزد، اگر لازم است برنج را با آب سرد و نمک به مدت یک ساعت بخیسانید.
هویج را بعد از شستن و پوست گرفتن، خلالی خرد کنید.
در صورتی که کشمش شما سفت است به مدت 15 تا 20 دقیقه در آب سرد بخیسانید و سپس وارد صافی کنید.
خلال پسته و بادام را نیز بشورید و وارد صافی کنید.
نصف پیاز داغ را که جدا کرده بودید وارد یک ماهی تابه کنید. روی حرارت متوسط قرار دهید و اجازه دهید تا دوباره به حرارت برگردد. سپس هویج خلالی را اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه تفت دهید.
کشمش، خلال بادام و پسته را اضافه کنید، کمی تفت دهید و سپس از روی حرارت برداری.

برنج را آب کش کنید.
شکر را کاراملی کنید. شکر را در یک ظرف مناسب بریزید و بدون آب روی حرارت بسیار کم قرار دهید. اجازه دهید شکر شروع به آب شدن کند. وقتی قسمت بیشتر شکر آب شد و رنگ آن به قهوه ای متمایل بود، با یک قاشق چوبی، شکر را مخلوط کنید تا قسمتی که آب نشده در قسمتی که آب شده حل شود و کارامل یک دستی به دست بیاید. در این مرحله شکر را از روی حرارت بردارید. این پروسه طولانی است و ممکن است تا 45 دقیقه زمان ببرد
در کف یک قابلمه کمی روغن بریزید. از برنج آبکش شده کف قابلمه بریزید. سپس از گوشت روی برنج بریزید و بعد از مخلوط هویج روی گوشت بدهید. روی مواد را از مخلوط ادویه بپاشید. دوباره برنج بریزید و همین مراحل را ادامه دهید تا مواد شما تمام شود. توجه کنید حتما لایه بالایی پلو باشد. روی پلو ادوبه بریزید و زعفران آب کرده بدهید. اگر از آب گوشت چیزی باقی مانده بود روی برنج بدهید. در صورت تمایل چهار قاشق غذاخوری کارامل (در صورت تمایل) روی مواد بدهید.
ظرف را روی حرارت زیاد بگذارید تا مواد بخار کند. اگر کارامل روی مواد داده اید، مواظب باشید به خاطر شکر ته دیگ شما نسوزد. سپس حرارت را کم کنید، دم کنی بگذارید و بین 45 دقیقه تا یک ساعت اجازه دهید تا پلوی شما دم بکشد.

:

002

003

منتو

کباب افغانی

 
 

لوازم مورد نیاز


لوازم مورد نیاز


نکات مهم

نکات مهم

300 گرم گوشت ترجیحا گوسفند
2 پیمانه برنج
3 عدد هویج متوسط
3/4 پیمانه کشمش
1 قاشق غذاخوری خلال پسته
1 قاشق غذاخوری خلال بادام
1 قاشق چای خوری زردچوبه
1 پیمانه شکر در صورت تمایل
500 گرم پیاز
3 قاشق چای خوری مخلوط ادویه شامل یک بخش پودر زیره، یک بخش پودر میخک، یک بخش پودر جوز هندی، یک بخش پودر هل و دو بخش دارچین
1 قاشق غذاخوری زعفران آب کرده غلیظ در صورت تمایل
به میزان لازم نمک و روغن

قابلی پلو یا کابلی پلو یک غذای اصیل مربوط به منقطه شمالی کشور افغانستان می باشد. این خوراک خوش عطر و رنگ همراه با گوشت، هویج، کشمش، خلال های بادام و پسته و همراه با کارامل و ادویه های متنوعی تهیه می شود.

 گوشت سرخی یک کیلو

 پیاز دو کیلو

 آرد ترمیده ، صفر سه سه کیلو 

  روغن 

 رب رومی دو سه قاشق کلان

 دالنخود یک پیمانه  

 چکه ۵۰۰ گرام

(با سیر و نمک حل کنید )

 ادویه جات ( مرچ سیاه ،تخم گشنیز ، نعناع )

نمک

سیر  سه چهار حبه

دو کیلو آرد. نمک و خمیر مایه به مقدار لازم

مقداری ۲۰ گرام روغن با آب و شیر گرم خمیر نماید . یک یا نیم ساعت بگذارید تا خوب خمیر جا بیافتد

گوشت را خوب بشوید بعد از ماشین رد کنید پیاز را پوست کرده خلال کنید با ماشین سالاد ماشین کنید.

(پیاز را هم می توانید رنده کنید)از ماشین گوشت أصلا استفاده نکنید . پیاز و گوشت را با نمک و تخم گشنیز مرج تازه مخلوط کنید . اگر از گوشت کوفته استفاده کنید باید گوشت را در بین دیگ ناسوز با یک عدد پیاز بپزید طوریکه ابتدا گوشت حرارت دهید بعد از ۱۵ دقیقه کم آب بی اندازید تا نرم گردد یک قاشق رب رومی و مصاله رااضافه کنید. اگر گوشت چرب داشت روغنش را بر طرف کنید .

خمیر را نازک هموار نموده چارکنچ برش نماید .مقدار یک قاشق کلان مواد تهیه شده را بین خمیر منتو گذاشته هر گوشه آن را با هم محکم نماید .بعدا هر دو طرف را با هم محکم نماید .

 مقداری آب داخل دیگ روی حرارت گذاشته قالب های دیگ را روغن چرب کنید .منتو را روی قالب جالی پهلو به پهلو اما دور تَر از هم دیگر چیده قالب ها را بالآی همدیگر قرار دهید معمولا دیگ منتو دارای دو الا چهار طبقه میباشد . بعد از ۲۰ دقیقه جای قالب ها را تبدیل کنید اولی را در آخر و آخری را در اول بگذارید . و بعد از پخته شدن منتو طَی غوری را چکنی زده منتو را کشیده و رویش دوباره چکنی بنزید لعاب را أنداخته با( پودینه مرچ سیاه و لذیذ نموده با گشنیز دیزاین نماید . اشتهای خوب

طرز تهیه لعاب منتو :

دال نخود یا لوبیا را شب تَر کنید .تا زود پخته شود برای تهیه لعاب از پیاز نیز استفاده میشود اما من لعاب را بدون پیاز تهیه میکنم چون منتو خودش پیاز کافی دارد . روغن را سرخ نموده رب رومی أضافه کنید سپس دال نخود یا لوبیا را أضافه کنید و بگذارید نمک را به خود جذب کند و سر روغن بیاید.

 مواد لازم برای کباب تکه :

سرخی گوشت گوسفند نیم کیلو

 (گوشت بین ناحیه کمر وران یا گوشت ران ویا گوشت پشت مغز)

  دنبه 150 گرام.

 پیاز در حدود 100 گرام .

  سیر بقدر ضرورت

  نمک بقدر ضرورت

   ذغال بلوط 2 کیلو

پرده های بین گوشت را دور نمائید به اصطلاع کبابی ها شله کشی نموده .بعدا" گوشت ودنبه را به سایزهای مساوی (حداقل1.5 سانتی*1.5سانتی) برش نمائید

پیاز وسیر را از ماشین گوشت تیرنموده آب آنرا توسط یک پارچه پاک ویا جالی جدا نمائید

گوشت ودنبه را در آب پیاز وسیر ونمک برای مدت 45 دقیقه ویا زیادترنظر به نرمی گوشت اخته نمائید . در جریان اخته خوب گوشت راسر وزیر نمائید. موضوع مهم که یاد آور باید شوم .

 گوشت کباب شسته نمیشود . گوشت تازه باشد . هیچ نوع آب به گوشت نباید برسد در غیر آنصورت گوشت سنگگ میشود .

 پیاز باید پیاز کهنه . تند وکم آب باشد .

 بعدا" گوشت اخته شده را درسیخ بکشید قسمیکه دو توته گوشت و یک توته دنبه بعدا" دوتکه گوشت. سیخ نظر به کوره و نظر به مقدار گوشت تقسیم بالای سیخ ها پرکاری میشود .

 ذغال رادر بین کوره تازه نمائید . اولا" کباب رایکبار با حرارت کم  روی کوره بخار بدهید . وقتیکه تمام کباب ها خلاص شد . شروع به پختن کباب نمائید .

 اگر میخواهید کباب آبدار ونرم باشد آتش کباب را آنقدر تیز ننمائید .

 واگر میخواهید کباب خوب کباب شود آتش کوره را تیز نمائید.

من عموما" کباب آبدار ونرم را ترجیع میدهم.